Deník sdružení

Šaman předsedou

Rodinnou dovolenou jsme strávili se Zdeňkou a Matesem v penzionu kousek od Plané nad Lužnicí, pár metrů od řeky v úseku asi dva kilometry nad jezem v Plané nad Lužnicí.

Většinu časně ranního a pozdně večerního času jsem tak trávil u řeky. Místo jsem vybíral pečlivě, dokonce jsem se i donutil projít dno řeky. Nakonec jsem měl, jak se ukázalo, šťastnou ruku, a to v posledku asi i díky tomu, že na toto místo patrně chodí pravidelně jiný rybář lovit a místo zakrmuje.

K zakrmení jsem používal kolínka uvařená přesně opačným způsobem, než radí kuchařky, čímž jsem dosáhl poměrně kompaktní hmoty, která se rukou dobře házela a ve vodě se rozpadala. Jako krmnou směs do krmítka jsem použil směs krmení pro nosnice (šrot jsem nesehnal), strouhanky, vloček a kolínek.

Návnad jsem vyzkoušel celou škálu od červů, přes kukuřice až po kuličky všech barev. Nakonec jediné, na co ryby konstantně braly, byly malé bíle kuličky (v průměru okolo 3 mm), které jsem napichoval na špičku háčku na kapry.

První dny jsem zaznamenával méně záběrů, nicméně časem se mi podařilo nalézt to správné místo pro umístění návnady a tak postupně záběrů přibývalo. I přes poměrně časté záběry se mi ale pouze v málo případech podařilo rybu zaseknout. Příčinou byly podle mě zbrklé záběry malých ryb a možná použití příliš velkých háčků. Z tohoto důvodu jsem také většinu času chytal nikoli na klasického policajta umístěného mezi očky prutu, nýbrž na čihátko umístěné před špičkou prutu, které podle mě reagovalo na záběry podstatně citlivěji. Také z tohoto důvodu ve mně definitivně uzrálo rozhodnutí pořídit si feedrový prut.

S ohledem na skutečnost, že v řece bylo na většině toku v průměru tak 1m vody a že jsem na řece na těžko většího kapra nikdy nechytl, jsem byl v posledku úlovkem velmi mile překvapen. V podstatě průběžně jsem chytal cejny a plotice různých velikostí, což bylo milé, neboť se pořád něco dělo. Největší cejn měl 52 cm, což považuji asi za nejlepší úlovek tohoto týdne. A do toho občas zabral kapr - celkem se mi podařilo vytáhnout tři (41,46 a 47 cm), všichni krásní vysocí lysáči.

Předsednický úlovek jsem zaznamenal předposlední den 04.08.2007 - ráno jsem vytáhl cejna 52 cm (1,12 bodu) a večer kapra 41 cm (1,08 bodu). Tedy celkem 2,2 bodu. Oslnivý záznam to není, ale upřímně řečeno jsem ho vzhledem k tomu, že jsem jel chytat na řeku, ani nečekal. V předchozích dnech chycené kapry jsem bohužel k předsednictví nedotáhl.

I jinak se nám dovolená povedla. A Matýsek si teď už alespoň nemyslí, že v práci jezdím bagrem a tluču kladivem, nýbrž chytám ryby. Když byl se mnou u vody, do zblbnutí opakoval, že on taky „pacuje“.

Zachytal jsem si tedy krásně a předsednictví je onou třešíňkou na dortu. Větší radost by mi snad udělalo jen chycení předsednické štiky. Snad příště.

Doufám, že v příštích letech bude obdobně úspěšné dovolené absolvoval celé RSS společně.

 

V Praze dne 6. 8. 2007

 

Předseda SMN.

 

Všechny fotografie jsou zde.

přidáno: Smn 8.8.2007